marți, 17 octombrie 2017

Zilele Craiovei, programul complet. Marius Mihalache şi Ovidiu Lipan Ţăndărică, Alex Velea & Mario Fresh, Gabriel Cotabiţă & Keo, Cristi Minculescu, Iris & Felicia Filip

PROGRAM ZILELE  MUNICIPIULUI CRAIOVA 2017, 29 mai – 04 iunie 2017

Luni, 29 mai 2017

 10.00 – 18.00

Casa Băniei – Esplanadă (Secția de Etnografie a Muzeului Olteniei)

“Satul românesc în zi de sărbătoare” (târgul meșterilor populari, parada costumelor populare)

Co-organizatori: Muzeul Olteniei Craiova și Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Dolj.

10.00 – 18.00

Teatrul pentru Copii şi Tineret „Colibri”

Porți Deschise în Fabrica de povești electroColibri

Regatul copilăriei – desene pe asfalt

Expoziție #InstaCraiova – Sala Studio

Co-organizator: Teatrul pentru Copii și Tineret ”Colibri”.

 

10.00– 18.00

Biblioteca Județeană “Alexandru și Aristia Aman”

Expoziţii, proiecţie filme istorice, ateliere

Accesul publicului se va face în mod gratuit.

 

10.00 -18.00

Esplanada „William Shakespeare”

Sănătatea pe primul loc – campanie gratuită de măsurare a tensiunii arteriale, greutăţii corporale şi testarea glicemiei

Co- organizator: Şcoala Postliceală Sanitară „Christiana” Craiova.

 

  • – 20.30

Centrul Vechi, zona Bancpost

 “Piața Artelor“ (ateliere creative, expoziţii, recitaluri)

 

  • 30-12.00 / Atelier string art “Animale șugubețe” (Muzeul Olteniei, Colegiu Carol I)
  • 30-20.30 / Atelier de bijuterii (TRADEM)
  • 00-16.00 / Atelier origami şi string “Păpădia și suratele ei” (Muzeul Olteniei, Colegiu Frații Buzești)
  • 30-20.30 / Happening stradal (Liceul de Artă)

 

Co-organizatori: Muzeul Olteniei, Colegiul “Carol I”, Colegiul “Frații Buzești”, Școala de Artă „Cornetti”, Liceul de Artă “Marin Sorescu, Casa de Cultură “Traian Demetrescu”, Asociația Carousel, Biblioteca Judeţeană “Alexandru şi Aristia Aman”, Oltenia mea, Serviciul Județean al Arhivelor Naționale Dolj, Muzeul Olteniei Craiova.

 

13.00

Centrul Multifuncțional

Campionat minihandbal, Campionat minivolei

Co-organizatori: Direcția Județeană pentru Tineret și Sport Dolj, Inspectoratul Școlar Județean Dolj.

 

16.00 – 18.00

Casa Băniei – Esplanadă (Secția de Etnografie a Muzeului Olteniei)

Spectacol folcloric

Co-organizator: Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Dolj.

 

 

18.00 – 23.00

Cartierul Valea Roșie – zona Piață

Spectacol artistic (muzică pop, folk, populară, clasică, dans şi balet)

 

  • Palatul Copiilor / 30 min
  • Recital Club Arti / 15 min
  • Spectacol dans (TRADEM & Asociaţia Dance Beat) / 15 min
  • Şcoala de MuzicăȘincai / 15 minute
  • Rafaela Burulea – Mamaia Copiilor / 15 minute
  • Eliza Chifu / 10 min
  • Casa Studenților (Trupa Freaks) / 15 min
  • Filarmonica / 30 minute
  • Opera / 30 minute
  • Spectacol Ansamblul Folcloric “Hora Deznăţuiului” (20.45) / 60-75 min.

 

 

Co-organizatori: Palatul Copiilor, Rafaela Burulea, Casa de Cultură “Traian Demetrescu” & Asociaţia “Dance Beat”, Școala de Muzică Șincai, Trupa FREAKS, Casa Studenților Craiova, Filarmonica Oltenia Craiova, Opera Română Craiova, Teatrul Național “Marin Sorescu”, Ansamblul Folcloric “Maria Tănase”.

 

19.00

Filarmonica Oltenia Craiova

Turneul Internațional Stradivarius: Anotimpurile

Concertează: Alexandru Tomescu (vioară Stradivarius Elder-Voicu), Sînziana Mircea (pian), Omar Masa (bandoneon, Argentina).

În program – lucrări din creația compozitorilor Manuel de Falla, Enrique Granados, Pablo Sarasate, Astor Piazzolla.

Co-organizator: Filarmonica Oltenia Craiova.

 

 

Marți, 30 mai 2017

 

10.00 – 18.00

Casa Băniei – Esplanadă (Secția de Etnografie a Muzeului Olteniei)

“Satul românesc în zi de sărbătoare” (târgul meșterilor populari, parada costumelor populare)

Co-organizatori: Muzeul Olteniei și Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Dolj.

10.00 – 18.00

Teatrul pentru Copii şi Tineret „Colibri”

Porți Deschise în Fabrica de povești electroColibri

Regatul copilăriei – desene pe asfalt

Expoziție #InstaCraiova – Sala Studio

Co-organizator: Teatrul pentru Copii și Tineret ”Colibri”

 

10.00 – 17.00

Muzeul de Artă

Hoinar prin oraș … de Ziua Craiovei

Expoziția Cosmin Paulescu Harta – teritorii portabile.

Expoziția de pictură flamandă – Sala Oglinzilor.

Ateliere de grafică de carte pentru copii – curtea muzeului

 

10.00 -18.00

Esplanada „William Shakespeare”

Sănătatea pe primul loc – campanie gratuită de măsurare a tensiunii arteriale, greutăţii corporale şi testarea glicemiei.

Co- organizatori: Şcoala Postliceală Sanitară „Christiana” Craiova.

 

10.00 – 21.30

Piața “Frații Buzești” – Centrul Vechi

Piața „Artelor” (ateliere creative, expoziţii, recitaluri, demonstrații de artă)

 

  • 00-11.30 / Atelier Curcubeu și culoare (modelaj în lut și pictuă) (Muzeul Olteniei, Grădiniţa Traian Demetrescu)
  • 30-20.30 / Atelier de bijuterii (TRADEM)
  • 00-16.00 / Atelier origami şi string “Păpădia și suratele ei” (Muzeul Olteniei, Colegiu Frații Buzești)
  • 30-20.30 / Happening stradal (Liceul de Artă)

 

Co-organizatori: Muzeul Olteniei, Grădinița “Traian Demetrescu”, Colegiul “Frații Buzești”, Școala de Artă „Cornetti”, Liceul de Artă “Marin Sorescu”, Casa de Cultură “Traian Demetrescu”, Asociația Carousel, Biblioteca Judeţeană “Alexandru şi Aristia Aman”, Oltenia mea, Serviciul Județean al Arhivelor Naționale Dolj, Muzeul Olteniei Craiova.

 

11.00 – 18.00

Biblioteca Județeană “Alexandru și Aristia Aman”

Expoziţii, proiecţie filme istorice, ateliere

Accesul publicului se va face în mod gratuit.

 

12.30

Parcul Nicolae Romanescu” – Teatrul de Vară

Concurs de dans sportiv

Co-organizatori: Direcția Județeană pentru Tineret și Sport Dolj, Inspectoratul Școlar Județean Dolj.

 

13.00

Școala Gimnazială “Mircea Eliade”

Craiova de ieri și de aziconcurs interşcolar de istorie – geografie locală.

Co-organizatori: Școala Gimnazială “Mircea Eliade”, Inspectoratul Școlar Județean Dolj.

 

16.00 – 18.00

Casa Băniei – Esplanadă (Secția de Etnografie a Muzeului Olteniei)

Spectacol folcloric

Co-organizatori: Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Dolj.

 

18.00 – 20.00

Grădina Botanică

Pătura care citește – invitaţie la lectură în parcuri şi grădini

Co-organizator: Biblioteca Judeţeană „Alexandru şi Aristia Aman”.

 

18.00 – 23.00

Cartierul Rovine – zona Poș

Spectacol artistic (muzică pop, folk, populară, clasică, dans şi balet)

 

  • Palatul Copiilor / 30 min
  • Recital Club Arti / 15 min
  • Spectacol dans (TRADEM & Asociaţia Dance Beat) / 15 min
  • Şcoala de MuzicăȘincai / 15 minute
  • Rafaela Burulea – Mamaia Copiilor  / 15 minute
  • Casa Studenților (Trupa Freaks) / 15 min
  • Filarmonica / 30 minute
  • Opera / 30 minute
  • Spectacol Ansamblul Folcloric “Maria Tanase”. Solişti: Liviu Olteanu, Liliana Popa, Marius Măgureanu, Lavinia Bîrsoghe, Constantin Enceanu / 60-90 min.

 

 

Co-organizatori: Palatul Copiilor, Rafaela Burulea, Casa de Cultură “Traian Demetrescu” & Asociaţia “Dance Beat”, Club Arti, Școala de Muzică Șincai, Trupa FREAKS, Filarmonica Oltenia Craiova, Opera Română Craiova, Ansamblul Folcloric “Maria Tănase”.

 

 

Miercuri, 31 mai 2017

 

10.00

Colegiul Național “Carol I”

Baschet școlar 3 la 3.

Co-organizatori: Direcția Județeană pentru Tineret și Sport Dolj, Inspectoratul Școlar Județean Dolj.

 

10.00 – 18.00

Casa Băniei – Esplanadă (Secția de Etnografie a Muzeului Olteniei)

“Satul românesc în zi de sărbătoare” (târgul meșterilor populari, parada costumelor populare)

Co-organizatori: Muzeul Olteniei și Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Dolj.

 

10.00 – 18.00

Teatrul pentru Copii şi Tineret „Colibri”

ora 10:00 – Spectacol Alis în lumea păpușilor, regia Iulia Cârstea

Porți Deschise în Fabrica de povești electroColibri

Regatul copilăriei – desene pe asfalt

Expoziție #InstaCraiova – Sala Studio

Co-organizator: Teatrul pentru Copii și Tineret ”Colibri”.

 

10.00 -18.00

Esplanada „William Shakespeare”

Sănătatea pe primul loc – campanie gratuită de măsurare a tensiunii arteriale, greutăţii corporale şi testarea glicemiei.

Co- organizator: Şcoala Postliceală Sanitară „Christiana” Craiova.

 

10.00 – 17.00

Muzeul de Artă

Hoinar prin oraș … de Ziua Craiovei

Expoziția Cosmin Paulescu Harta – teritorii portabile.

Expoziția de pictură flamandă – Sala Oglinzilor.

Ateliere de grafică de carte pentru copii – curtea muzeului.

 

11.00 – 18.00

Biblioteca Județeană “Alexandru și Aristia Aman”

Expoziţii, proiecţie filme istorice, ateliere, concursuri

Accesul publicului se va face în mod gratuit.

 

11.00

Muzeul Olteniei – Secția de Istorie – Arheologie

Vernisaj expoziția temporară “Statui Romane în Oltenia”.

 

12.00

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Dolj

„Tradiție și culoare” – expoziție concurs de pictură, recitare de poezie

și audiții muzicale.

Co-organizatori: Școlile „Ion Creangă” și „Sfântul Dumitru”, Consiliul Județean Dolj și CJCPCT Dolj

 

12.30 – 20.30

Piața “Frații Buzești” – Centrul Vechi

Piața „Artelor” (ateliere creative, expoziţii, recitaluri, demonstrații de artă)

 

  • 30-20.30 / Atelier de bijuterii (TRADEM)
  • 30-20.30 / Happening stradal (Liceul de Artă)

 

Co-organizatori: Școala de Artă Cornetti, Liceul de Artă “Marin Sorescu”, Casa de Cultură “Traian Demetrescu”, Asociația Carousel, Biblioteca Judeţeană “Alexandru şi Aristia Aman”, Oltenia mea, Serviciul Județean al Arhivelor Naționale Dolj, Muzeul Olteniei Craiova.

 

16.00 – 18.00

Casa Băniei – Esplanadă (Secția de Etnografie a Muzeului Olteniei)

Spectacol folcloric

Co-organizator: Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Dolj.

 

18.00 – 23.00

Cartierul Brazda lui Novac – zona BRD

Spectacol artistic (muzică pop, folk, populară, clasică, dans şi balet)

 

  • Palatul Copiilor / 20 min
  • Spectacol dans (TRADEM & Asociaţia Dance Beat) / 15 min
  • Şcoala de MuzicăȘincai / 10 minute
  • Rafaela Burulea – Mamaia Copiilor  / 15 minute
  • Recital Alexia Ilie Gabriela / 15 min
  • Casa Studenților (Trupa Freaks) / 15 min
  • Eliza Chifu / 10 min
  • Filarmonica / 30 minute
  • Opera / 30 minute
  • Spectacol Ansamblul Folcloric “Maria Tanase” şi invitaţii Taraful Streaţă. Solişti: Maria Rotaru, Aneta Şişu, Ciri Mayer, Niculina Stoican / 90 min.

 

Co-organizatori: Palatul Copiilor, Rafaela Burulea, Ilie Alexia Gabriela, Casa de Cultură “Traian Demetrescu” & Asociaţia “Dance Beat”, Școala de Muzică Șincai, Trupa FREAKS, Filarmonica Oltenia Craiova, Opera Română Craiova, Ansamblul Folcloric“ Maria Tănase.

 

19.00

Teatrul Național “Marin Sorescu” – Sala Amza Pellea

Spectacol ”Dimineața de după”, de Peter Quilter, regia Mircea Cornișteanu

Co-organizator: Teatrul Național “Marin Sorescu”.

 

 

Joi, 01 iunie 2017

 

 

10.00 – 18.00

Teatrul pentru Copii şi Tineret „Colibri”

Porți Deschise în Fabrica de povești electroColibri

Regatul copilăriei – desene pe asfalt

Expoziție #InstaCraiova – Sala Studio

Co-organizator: Teatrul pentru Copii și Tineret ”Colibri”

 

10.00 – 20.00

Str. Theodor Aman

Expo-flora

 

10.00 – 17.00

Muzeul de Artă

Hoinar prin oraș … de Ziua Craiovei

Expoziția Cosmin Paulescu Harta – teritorii portabile.

Expoziția de pictură flamandă – Sala Oglinzilor.

Ateliere de grafică de carte pentru copii – curtea muzeului.

Accesul publicului se va face în mod gratuit.

 

10.30 – 20.30

Esplanada „William Shakespeare”

Manufactura „Bizarre Bazaar” (ateliere creative pentru obiecte decorative sau de uz prin tehnici variate)

Co-organizator: Asociaţia Carousel Project Craiova.

 

11.00– 18.00

Biblioteca Județeană “Alexandru și Aristia Aman”

Expoziţii, proiecţie filme istorice, ateliere, concursuri

Accesul publicului se va face în mod gratuit.

 

 

 

10.00 – 18.00

Piața “Mihai Viteazul”

Activități interactive

Co–organizator: Biblioteca Județeană “Alexandru și Aristia Aman”.

 

10.00 – 17.00

Muzeul Olteniei – Secția de Istorie–Arheologie

Expoziția temporară “Statui Romane în Oltenia

Co–organizator: Muzeul Olteniei

Accesul publicului se va face în mod gratuit.

 

11.00 – 14.00, 17.00 – 19.00

Parcul “Nicolae Romanescu” – Teatrul de Vară

“Craiova Kids Day” (recitaluri, spectacole, concerte)

Co-organizatori: Palatul Copiilor, Liceul de Artă “Marin Sorescu”, Club Arti, Școala de Muzică Șincai, Dynamik Dance Studio

 

19.00 – 20.00

“Drumu-i lung, povestea-i scurtă – spectacol pentru copii

Co-organizator: Opera Română Craiova.

 

12.30 – 21.30

Piața Frații Buzești – Centrul Vechi

Piața „Artelor” (ateliere creative, expoziţii, recitaluri, demonstrații de artă)

 

  • 30-20.30 / Atelier de bijuterii (TRADEM)
  • 00 – 20.00 / Jocuri interactive (Teatrul Colibri)
  • 30 – 20.30 / Happening stradal (Liceul de Artă)

 

Co-organizatori: Școala de Artă „Cornetti”, Liceul de Artă “Marin Sorescu”, Casa Studenţilor, Teatrul pentru Copii şi Tineret „Colibri”, Casa de Cultură “Traian Demetrescu”, Asociația Carousel, Biblioteca Judeţeană “Alexandru şi Aristia Aman”, Oltenia mea, Serviciul Județean al Arhivelor Naționale Dolj, Muzeul Olteniei Craiova.

 

18.00 – 23.00

Cartierul Craiovița Nouă – zona Poș

          Spectacol artistic (muzică pop, folk, populară, clasică, dans şi balet)

 

  • Palatul Copiilor / 15 min
  • Spectacol dans (TRADEM & Asociaţia Dance Beat) / 15 min
  • Şcoala de MuzicăȘincai / 15 minute
  • Rafaela Burulea – Mamaia Copiilor  / 15 minute
  • Recital Alexia Ilie Gabriela / 15 min
  • Filarmonica / 30 minute
  • Spectacol “Păcală” (Teatrul Colibri) / 50 min
  • Spectacol Ansamblul Folcloric “Maria Tanase”. Solişti: Liviu Dica, Cristian Bănăţeanu, Mariana Ionescu Căpitănescu, Emilia Dorobanţu / 90 min.

 

Co-organizatori: Palatul Copiilor, Ansamblul „Cununiţa”, Rafaela Burulea, Ilie Alexia Gabriela, Casa de Cultură “Traian Demetrescu” & Asociaţia “Dance Beat”, Școala de Muzică Șincai, Teatrul pentru Copii şi Tineret „Colibri”, Filarmonica Oltenia Craiova, Ansamblul Folcloric “Maria Tănase”.

 

21.00

Esplanadă Teatrul Național “Marin Sorescu”

Spectacol ”Occident Express”, de Matei Vișniec, regia Alexandru Boureanu

Co-organizator: Teatrul Național “Marin Sorescu”.

 

 

Vineri, 02 iunie 2017

 

10.00

Strada A.I. Cuza, zona Universitate

Salonul Auto (expoziție de mașini)

Co-organizatori: dealeri și reprezentanți auto.

 

10.00 – 18.00

Teatrul pentru Copii şi Tineret „Colibri”

Porți Deschise în Fabrica de povești electroColibri

Regatul copilăriei – desene pe asfalt

Expoziție #InstaCraiova – Sala Studio

Co-organizator: Teatrul pentru Copii și Tineret ”Colibri”.

 

10.00 – 20.00

Str. Theodor Aman

Expo-flora

 

10.00 – 17.00

Muzeul de Artă

Hoinar prin oraș … de Ziua Craiovei

Expoziția Cosmin Paulescu Harta – teritorii portabile.

Expoziția de pictură flamandă – Sala Oglinzilor.

 

10.00 – 17.00

Muzeul Olteniei – Secția de Istorie–Arheologie

Expoziția temporară “Statui Romane în Oltenia”.

 

10.30 – 20.30

Esplanada „William Shakespeare”

Manufactura „Bizarre Bazaar” (ateliere creative pentru obiecte decorative sau de uz prin tehnici variate)

Co-organizator: Asociaţia Carousel Project Craiova

 

17.30 – 19.30

Piața Frații Buzești – Centrul Vechi

Piața „Artelor” (ateliere creative, expoziţii, recitaluri, demonstrații de  artă)

 

  • 30 – 20.30 / Atelier de bijuterii (TRADEM)
  • 30 – 20.30 / Happening stradal (Liceul de Artă)
  • 30 – 20.30 / Jocuri interactive (Teatrul Colibri)
  • 00 – 20.00 / Casa Studenţilor

 

Co-organizatori: Școala de Artă „Cornetti”, Liceul de Artă “Marin Sorescu”, Palatul Copiilor Craiova, Biblioteca Judeţeană “Alexandru şi Aristia Aman”, Oltenia mea, Serviciul Județean al Arhivelor Naționale Dolj, Muzeul Olteniei Craiova, Casa Studenţilor – Trupe Cover/Folk, Teatrul pentru Copii şi Tineret „Colibri”, Casa de Cultură “Traian Demetrescu”, Asociația Carousel, Compania de teatru Followspot.

 

 

18.00 – 20.00

Filarmonica Oltenia Craiova

Ceremonia Festivă a Consiliului Local Municipal

Co-organizator: Filarmonica Oltenia Craiova.

 

19.00

Teatrul Național “Marin Sorescu” – Sala Amza Pellea

Spectacol ”Elefantul din camera sau The Vibrator Play”, de Sarah Ruhl, regia Dragoş Alexandru Muşoiu

Co-organizator: Teatrul Național “Marin Sorescu”.

 

19.30 – 22.30

Piaţa „Mihai Viteazul”

Concert “Balkan Party”: Gipsy Casual, Marius Mihalache şi Ovidiu

                                          Lipan Ţăndărică.

 

 

Sâmbătă, 03 iunie 2017

 

 

10.00

Strada A.I. Cuza, zona Universitate

“Salonul Auto” – expoziție de mașini

Co-organizatori: Dealeri și reprezentanți auto.

 

10.00 – 18.00

Teatrul pentru Copii şi Tineret „Colibri”

Porți Deschise în Fabrica de povești electroColibri

Regatul copilăriei – desene pe asfalt

Expoziție #InstaCraiova – Sala Studio

ora 18:00 – Spectacol Invitație la joacă, regia Alexandra Davidescu

Co- organizator: Teatrul pentru Copii şi Tineret „Colibri”.

 

10.00 – 20.00

Str. Theodor Aman

Expo-flora

 

 

10.00 – 17.00

Muzeul de Artă

Hoinar prin oraș … de Ziua Craiovei

Expoziția Cosmin Paulescu Harta – teritorii portabile.

Expoziția de pictură flamandă – Sala Oglinzilor.

 

10.00 – 17.00

Muzeul Olteniei – Secția de Istorie–Arheologie

Expoziția temporară “Statui Romane în Oltenia”.

 

10.30 – 20.30

Esplanada „William Shakespeare”

Manufactura „Bizarre Bazaar” (ateliere creative pentru obiecte decorative sau de uz prin tehnici variate)

Co-organizator: Asociaţia Carousel Project Craiova.

 

11.00 – 14.00

Primăria Craiova – str. A.I. Cuza nr. 7

„O călătorie prin istoria Craiovei” – Tur ghidat de oraș din care doritorii află detalii inedite despre istoria orașului

Co-organizatori: Agenția de Turism Mapamond, Umbrella Media, Asociația Global City 2020.

 

12.30 – 20.30

Piața Frații Buzești – Centrul Vechi

Piața „Artelor” (ateliere creative, expoziţii, recitaluri, demonstrații de artă)

 

  • 30-20.30 / Atelier de bijuterii (TRADEM)
  • 30-20.30 / Happening stradal (Liceul de Artă)
  • 00 – 13.00 / Jocuri interactive (Teatrul Colibri)
  • 00 – 20.00 / Casa Studenţilor

 

Co-organizatori: Școala de Artă „Cornetti”, Liceul de Artă “Marin Sorescu”; Palatul Copiilor Craiova, Biblioteca Judeţeană “Alexandru şi Aristia Aman”, Oltenia mea, Serviciul Județean al Arhivelor Naționale Dolj, Muzeul Olteniei Craiova, Casa Studenţilor, Trupe Cover/Folk, Casa de Cultură “Traian Demetrescu”, Asociația Carousel.

 

13.00 – 18.00

Strada A.I. Cuza, zona Teatrului Național

“Salonul Auto-Retro” – expoziție de mașini de epocă

Co-organizator: Retromobil Club Craiova.

 

19.00

Teatrul Național “Marin Sorescu” – Sala Amza Pellea

Spectacol ”Dacă am gândi cu voce tare”, de Adnan Lugonic, regia Radu Afrim

Co-organizator: Teatrul Național “Marin Sorescu”.

 

19.30 – 22.30

Piața “Mihai Viteazul”

Concert “Hit Radio”: Raluka, Mandinga, Alex Velea & Mario Fresh.

 

 

 

Duminică, 04 iunie 2017

 

 

10.00

Strada A.I. Cuza, zona Universitate

Salonul Auto (expoziție de mașini)

Co-organizatori: Dealeri și reprezentanți auto.

 

10.00

Piața Mihai Viteazul

Alaiul Călușului

 Co-organizator: Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Dolj

 

10.00 – 13:00

Teatrul pentru Copii şi Tineret „Colibri”

Expoziție #InstaCraiova – Sala Studio

ora 11:00 – Cei trei purceluși, teatru interactiv, coord. Geo Dinescu și Marin Fagu

Co-organizator: Teatrul pentru Copii şi Tineret „Colibri”.

 

10.00 – 20.00

Str. Theodor Aman

Expo-flora

 

10.00 – 17.00

Muzeul de Artă

Hoinar prin oraș … de Ziua Craiovei

Expoziția Cosmin Paulescu Harta – teritorii portabile.

Expoziția de pictură flamandă – Sala Oglinzilor

                   Accesul publicului se va face în mod gratuit.

 

10.00 – 17.00

Muzeul Olteniei – Secția de Istorie–Arheologie

Expoziția temporară “Statui Romane în Oltenia”

          Accesul publicului se va face în mod gratuit.

 

10.30 – 20.30

Esplanada „William Shakespeare”

Manufactura „Bizarre Bazaar” (ateliere creative pentru obiecte decorative sau de uz prin tehnici variate)

Co-organizator: Asociaţia Carousel Project Craiova.

 

12.30 – 20.30

Piața “Frații Buzești” – Centrul Vechi

Piața „Artelor” (ateliere creative, expoziţii, recitaluri, demonstrații de artă)

 

  • 30-20.30 / Atelier de bijuterii (TRADEM)
  • 30-20.30 / Happening stradal (Liceul de Artă)
  • 00 – 20.00 / Casa Studenţilor

 

Co-organizatori: Școala de Artă „Cornetti”, Liceul de Artă “Marin Sorescu”, Palatul Copiilor Craiova, Biblioteca Judeţeană “Alexandru şi Aristia Aman”, Oltenia mea, Serviciul Județean al Arhivelor Naționale Dolj, Muzeul Olteniei Craiova, Casa Studenţilor – Trupe Cover/Folk, Casa de Cultură “Traian Demetrescu”, Asociația Carousel.

 

13.00 – 18.00

Strada A.I. Cuza, zona Teatrului Național

“Salonul Auto-Retro” – expoziție de mașini de epocă.

Co-organizator: Retromobil Club Craiova.

 

19.00

Teatrul Național “Marin Sorescu” – Sala I.D. Sîrbu

Spectacol ”Cealaltă ţară”, după Herta Muller, regia Alexandru Istudor

Co-organizator: Teatrul Național “Marin Sorescu”.

 

19.30 – 22.30

Piața “Mihai Viteazul”

Concert “Special Projects”: Gabriel Cotabiţă & Keo, Cristi

                                               Minculescu, Iris & Felicia Filip.

 

22.30

Piața “Mihai Viteazul”

Foc de artificii

 

 

 

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *