Situație vaccinare: București – 45%, Cluj – 42%, Sibiu – 35%, Brașov – 33%, Timiș – 32%. Dolj: 27 la sută din populația eligibilă

Potrivit CNCAV, începând cu data de 27 decembrie 2020 au fost vaccinate împotriva COVID-19 un număr de 4.431.338 persoane, schemă completă cu 2 doze.

Acoperire vaccinală 23/06/2021
JudetPopulatiePopulatie eligibilaAcoperire (%)Acoperire populatie eligibila (12+) (%)
 Bucuresti1835258160437339.4645.14
 Cluj70958562667937.0341.93
 Sibiu40130134711530.6635.45
 Brasov55352047819928.7633.29
 Timis70591461996728.3732.30
 Constanta67214258477927.7831.93
 Alba32387928645827.3430.92
 Ilfov48674442180826.0230.02
 Mures53318646340725.6429.50
 Salaj20993918176924.7628.59
 Prahova71244763366724.7427.82
 Hunedoara38010533898624.1027.03
 Satu Mare33121728790223.9227.51
 Dolj62141054894123.7726.91
 Valcea34837731303223.4226.06
 Tulcea19210116950123.1026.18
 Iasi79269267530422.3326.21
 Maramures45863640208421.6124.65
 Bihor56020348861021.6124.77
 Galati50021343954421.5224.49
 Dambovita48711543237621.2523.93
 Arges57502751059321.2423.92
 Arad41591036595021.0223.89
 Bistrita-Nasaud27784923833020.8824.34
 Ialomita25440522056420.1623.25
 Calarasi28025224512519.8422.69
 Gorj31198528042919.6521.86
 Harghita30146526229019.5522.47
 Olt38973034985519.5321.75
 Buzau40916236301719.2521.70
 Caras-Severin26955124109419.0521.30
 Teleorman32886729541818.8621.00
 Braila28591625580817.5319.59
 Vaslui37204031635817.2820.32
 Mehedinti23890721421517.0318.99
 Neamt43846038227516.6219.06
 Vrancea31756727670016.3818.80
 Covasna20147517453415.9918.46
 Giurgiu26326323315915.2417.21
 Bacau58144250217815.2017.60
 Botosani37656232848414.9117.09
 Suceava62301952985913.4715.84
0 Shares

Related Posts